Jan Čižmář - lute, theorbo, guitar

Musicologist

Tak jako je improvizace nedílnou součástí hudby jazzové, je objevování starých pramenů a rozšiřování našich znalostí o historických praktikách provozování hudby zásadní pro každého seriózního interpreta staré hudby. Jan Čižmář se aktivně věnuje výzkumu v archivech, objevováním zapomenutých děl a jejich uváděním do života na koncertních i divadelních pódiích.

Antonio Caputi: Sonate á traversiero solo e basso

Edice dvou nádherných sonát pro traverso a bas ze Strážnické hudební sbírky. Obsahuje každou sonátu v celobarevné facsimile a její moderní přepis. Samostatný ediční komentář v češtině a angličtině
vydavatel: MZM (Moravské zemské muzeum), 2013
editoři: Simona Šindlářová & Jan Čižmář
cena: 400 Kč - objednávky přes tuto stránku
 
Edice flétnových sonát Antonia Caputiho je prvním počinem nové ediční řady Moravského zemského muzea, která si klade za cíl vydávat kritické edice a tematické katalogy hudebnin a hudebních sbírek uložených v oddělení dějin hudby. V intencích zakladatele oddělení Vladimíra Helferta je tak cílem přispět ke zpřístupňování sbírek, jež odráží hudební dějiny Moravy a jako celek patří k nejvýznamnějším hudebním archivům v České republice. Sonáty pro traversiero solo e basso, signatury CZ-Bm A-42 a Cz-Bm A-43 jsou součástí tzv. magnisovské či strážnické hudební sbírky, která se v Moravském zemském muzeu stala impulsem k založení samostatného hudebně historického oddělení.

Flautoškola 3 - kytarové doprovody

Jan Čižmář is author of guitar accompaniments to a well known school of recorder playing published by Baerenreiter - Flautoškola 3.

http://noty-knihy.inshop.cz/inshop/shop.asp?kat=H%208036%20b

 

Rajhradská sbírka

Tématem disertační práce Jan Čižmáře na JAMU v Brně jsou rajhradské sborníky loutnových tabulatur.

Saint Amour

CD was ecorded in the library of Grüssau (Krzeszów) monastery - the very place where the lute manuscripts were stored for centuries - and probably also originated!
Music exclusively from the collection!
ensemble Plaisirs de Musique:
Jan Čižmář - baroque lute, baroque guitar
Marta Kratochvílová - traverso
Martyna Pastuszka - baroque violin
Julia Karpeta - viola da gamba
Grzegorz Joachimiak - musicologist, production
available for sale - 15 EUR via this website.
 

Musical delicacies - early music concert cycle

Early music concert series in Brno, Prague and other venues from 2010
manager and artistic director: Jan Čižmář | www.hudebnilahudky.cz/history

KYTARA - časopis / magazine

Jan Čǐžmář inicioval vznik a byl šéfredaktorem časopisu KYTARA.

Jaromír Podešva: catalogue

Jan Novák: catalogue

Strážnice castle collection

Since several years Jan Cizmar is occupied with exploring a musical history of one particular castle - Strážnice (Strassnitz) in eastern Moravia, Czech republic. Currently this is his PhD. theme at the Masaryk university of Brno.

Although the very rich collection of music and musical instruments itself is housed today in the Brno Museum Music Archive, its exact history is rather obscure. Except of the surviving materials of mostly unknown composers there is no direct evidence of the musical life at the castle. However it is clear that there must have been a rich musical life. The italian family Magni have brought with them many people from Italy, with this group had to come the instruments, some already written music and the musicians, who produced the rest.

Harrach collection

Harrach family were influential polititians and supporters of art. Their music collection is today dislocated in various places, including New York Public Library, Brussels, Den Haag, or the original location - Schloss Rohrau in Austria.
Jan Čižmář is making reseach into items from this colection and in cooperation with various ensembles, libraries, institutions and castles is aiming to reacreate once flourishing musical enviroment in live concerts, recordings and editions.
The events so far icluded: (list not complete)